Beyin uyku sırasında sorunları çözüyor mu?

Beyin uyku sırasında sorunları çözüyor mu?

“Uyuyun. Sabah her şey daha iyi görünecek.”

 

Genellikle bir ebeveyn tarafından verilen bu tavsiye, sevgi ve iyi niyetle söylenir, ancak yine de gözlerimizi devirir, çünkü biz sadece uyumak istiyoruz – düşünmek değil, seçenekleri değerlendirmek değil. Kesinlikle yarına kadar beklemek istemiyoruz.

Uyku sorunları çözer mi?

Fakat …? Harvard Tıp Okulu’nda psikiyatri profesörü olan Dr. Robert Stickgold, “Bunu hepimiz yapıyoruz” diyor . “Sorunları uyurken çözeriz.”

Daha da önemlisi: yapmamız gerekiyor. Beyin, geceleri bağlantı bulma işini yapıyor , bu yüzden uyandığımızda farklı bir bakış açısına sahibiz. Bir stres gibi gelebilir, ancak onunla savaşmak yerine, tüm hayatımızın uykusuz bir değerlendirmesine dönüşmemesi için günün her gece gözden geçirilmesini kabul etmenin yolları vardır.

İlk adım, nasıl çalıştığını anlamaktır.

Beyin uyku sırasında sorunları nasıl çözer?

Uyanıkken ve yapışkan bir sorunu çözmeye çalışırken, tercih edilen yaklaşım genellikle bir parça kağıt alıp artıları ve eksileri listelemektir. Ancak genellikle çok fazla öğe vardır ve her birinin önemini nasıl yeterince değerlendireceğinizi bilmiyorsunuz, bu nedenle “size yardımcı olmuyor” diyor Stickgold.

Ancak yatağa girdiğinizde, beyin bir triyaj yapar ve “günün olaylarını gözden geçirir ve yarım kalanları görür” diyor. Bazı “duygusal vızıltıları” olan şeyleri, bir şey gerçekleşirken veya kısa bir süre sonra meydana gelen duyguları seçmektir. Beyin bu hafıza “etiketlerini” olayın önemli olduğunun ve çözülmesi gereken daha çok şeyin olduğunun göstergesi olarak kullanır. Esasen beyin, “Sanırım sana yardım edebilirim” der.

Bunu sağlayan iki unsur vardır. Prefrontal korteks kapanır. Beynin bu kısmı yönetici karar verme sürecini yönetir (rasyonel düşünme ve dürtü kontrolünü içerir), ancak artık fikirleri yerleştirecek kritik bir kenar veya kategori yoktur. Beyin, Stickgold’un dediği gibi, “arka planda süreç” özgürce ilişkilendirebilir ve. ”

Ve uykunun REM aşamasına girdiğinizde, nöromodülatörler norepinefrin ve serotonin kapanır. Norepinefrin, acil, somut sorunlara odaklanmayı artırır. “Son teslim tarihine yaklaşırken birinin ‘mükemmel fikrini’ duymak istememenizin nedeni budur” diyor.

Serotonin kapatıldığında ne olduğu hakkında çok az şey biliniyor, ancak Stickgold bunun beyni daha gevşek bağlantıları değerli olarak tanımlamaya yönlendirdiğini öne sürüyor. Her iki nörokimyasal da uzaktayken, fikir parçaları bir araya gelebilir. Stickgold, “Asla fark etmeyeceğiniz zayıf çağrışımları daha iyi keşfettiniz” diyor.

Sonuç olarak, ertesi gün aniden “Iowa’da bir işe girmek istemiyorum” veya “evet, Iowa” diye düşünerek uyanıyorsunuz. Mutlaka açıklayamayacağınız, içgüdüsel bir karar gibi gelebilir. Aynı zamanda sonuncusu olmayabilir, ama bir şeyler değişti. Stickgold, “Uyuduğunuz zamanki gibi değilsiniz” diyor ve her şeyin açıklanamayacağını ve bilimin, kararınızın doğru olup olmadığını hesaplayamayacağını da sözlerine ekliyor. “Bu rasyonel olmayan bir süreç.”

Bir problem üzerinde çalışmaya devam etmek işe yaramıyor

Uykuyu beklerken sorunları tekrar tekrar çeviren biri olabilirsiniz. Beynin uykuya dalmadan önce yapmak istediği , bir düşünceyi görüp bir sonrakine geçmektir. Sonunda tek bir düşünceye takılıp kalabilirsiniz, sonra ruminasyon yaparsınız; Stickgold, pişmanlıkların içeri girmeye başladığını ve bunun da 10 ila 15 dakika sürebilen bir adrenalini tetiklediğini söylüyor.

Meditasyon sırasında düşünceleri yargılamadan gözlemleme uygulamasına benzer şekilde, bir düşünceyi kabul etmeye ve hareket etmesine izin vermeye yardımcı olur. İşe yarayabilecek çok sayıda görüntü aygıtı vardır: Bir kağıt bandına veya balona sahip olmak veya onu bir tişörtün üzerine koyup çimenlere devirmek. Ana şey, düşüncenin salt varlığının bir sorun olmadığını anlamaktır.

Ancak düşünceler devam ederse, sakinleştirici adımlar vardır. Stickgold, “Ayağa kalkıp kontrol etmekte yanlış bir şey yok” diye merak etmeye devam etmek yerine, garajın kapalı mı yoksa fırının mı kapalı olduğundan endişeleniyorsanız. Hemen düzeltilemeyecek sorunlar için yatağınızın yanında bir not defteri bulundurun ve yarın için bir hatırlatıcı yazın. Belirli bir endişeyi veya fikri unutacağınızdan endişeleniyorsanız, bu onu aklınızdan çıkarır ve sabah göreceğinizi garanti eder.

Yardımcı olmayan şey, bir problem üzerinde “çalışmak” için gecenin bir yarısı kalkmak. Ertesi sabah bitkin düşüyorsunuz ve bir karara veya çözüme daha yakın değilsiniz. Cevap, başlangıçta ne kadar rahatsız edici gelse de, düşünce geçit töreninin ilerlemesine izin vermektir.

Stickgold, “Bir hediye olarak üzülme dönemine bakın” diyor. “Beyni sorunları ele almak ve inanılmaz verimli sekiz saat boyunca sıraya koymak için hazırlıyor. Bir bakıma zarif.”

norocermedya

Araç çubuğuna atla