İnmeyi önleyebilirsiniz, işte bilmeniz gerekenler!

İnme, beynin herhangi bir bölümüne kan akışının durması veya kesilmesidir. Beyin hücreleri, kanın sağladığı oksijen olmadan yaşayamaz. Beyin hücrelerinin ölmeye başlaması oksijensiz sadece birkaç dakika sürer, bu da kalıcı beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Felç türleri nelerdir?

Üç temel inme türü vardır:

  • İskemik inme, kan damarında akışı engelleyen bir tıkanıklıktır.
  • Hemorajik inme, çevreleyen dokuya baskı uygulayan ve kan akışını kesebilen bir beyin kanamasıdır.
  • Geçici iskemik atak (Trans İskemik Atak TIA), bir pıhtının bir arteri kısa bir süre bloke etmesidir. Mini felç olarak da bilinen semptomlar genellikle bir saatten az sürer. Diğer felç türleri gibi, TIA da tıbbi bir acil durumdur. Belirtiler yaşarsanız, hemen bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Felç belirtileri nelerdir?

Sizin veya yakınınızdaki birinin felç geçirip geçirmediğini anlamak için önceden bilmeniz gereken yöntemler var. Yüz, Kollar, Konuşma, etkili unsurlardır. Yüz sarkıyor mu? Kişi Kollarını kaldırabilir mi? Görme bulanık mı?  Konuşma bozuk mu? Bunlardan herhangi biri doğruysa, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

İnme riski altında olup olmadığımı nasıl anlarım?

İnme olasılığını artıran risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, sigara içimi, diyabet, yüksek kan kolesterolü, ağır alkol tüketimi, obezite ve yüksek yağlı diyet yer alır.

İnmeyi nasıl önlerim?

İnme ve kalp hastalıklarının neredeyse yüzde 80’i yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilir ve bu seçeneklerin birçoğunun başka olumlu sağlık yararları vardır. Sigarayı bırakmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek felç riskini azaltır. Ağır içme, stres ve eğlence amaçlı uyuşturuculardan kaçınmak da insanların felçten kaçınmasına yardımcı olabilir.

norocermedya

Araç çubuğuna atla