Öncü nörolog mavi plaketle anıldı.

Öncü nörolog mavi plaketle anıldı.

İngiltere’nin ilk siyahi İngiliz danışmanlarından biri, öncü bir nörolog ve UCL’de Tıp Profesörü olan James Samuel Risien Russell, İngiliz Mirası Londra mavi plaketi ile anıldı.

İngiliz Guyanası’nda (şimdi Guyana) doğan Dr Risien Russell, İngiltere’nin ilk siyahi veya karışık ırk danışmanlarından biriydi ve 1900’lerin başında ülkenin tıp mesleğindeki en önemli isimlerinden biri olarak kabul edildi.

Plaketi, 1902’den Mart 1939’daki ölümüne kadar hem yaşadığı hem de özel muayenehane olarak kullandığı 44 Wimpole Caddesi’nde sergilenecek.

Danışman Nörolog ve UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü Direktörü Profesör Michael Hanna, “Queen Square’in en büyük nörologlarından birinin yaşamının ve çalışmalarının bu şekilde anıldığını görmekten mutluluk duyuyorum” dedi.”Şüphesiz, Birleşik Krallık’ın ilk BAME danışmanı Nörologlarından biri olarak, başarılarını daha da etkileyici kılan birçok önyargı ve önyargıyla uğraşmak zorunda kaldı. Subakut gibi nörolojik hastalıkların daha iyi anlaşılmasına yol açan birçok önemli gözlem ve keşif yaptı. B12 vitamini eksikliğine bağlı omuriliğin kombine dejenerasyonu”.”Nörolojik hastalıklar ve ruh sağlığı bozuklukları arasındaki arayüz üzerine yaptığı çalışma, zamanının gerçekten ötesindeydi ve bazı kavramları ve yaklaşımları bugün hala oldukça alakalı. “O, dünya nörolojisinde gerçekten bir dev ve tüm BAME nöroloji meslektaşları için bir rol modeliydi. Takip eden”Profesör Prof Helene Plun-Favreau, UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Direktör Yardımcısı : “Dr Russell’ın İngiliz Nörolojisine katkısının bir İngiliz Mirası mavi plaketi ile tanındığını görmekten memnuniyet duyuyorum. O sadece Nörolojide bir öncü olmakla kalmadı, aynı zamanda hepimiz için bir rol model oldu ve hala öyle ve umarım bu anma, yeterince temsil edilmeyen kategorilerden daha erken kariyer araştırmacılarını Bilim alanında kariyer yapmaya teşvik edecektir.”

1863’te doğan Dr Risien Russell, 1883’te Edinburgh Üniversitesi’nden Tıp Doktoru olarak mezun oldu. 1903’te ise dünyanın ilk nörolojik hastanesi olan Londra Queen Square’deki National Hospital’ın yönetim kuruluna atandı.

1907’den sonra Kraliyet Tıp Derneği’nin nöroloji bölümünün başkanı olarak görev yapan UCL’de Tıp Hukuku Profesörü ve ardından Tıp Profesörü oldu.

Dr Risien Russell, Viktorya döneminin ırkçı önyargılarını aşarak çok saygı duyulan bir öğretmen, araştırmacı ve doktor oldu ve 1890’larda İngiliz nöroloji okulunun kurulmasında kilit rol oynadı.

Ayrıca, beyin ve sinir sisteminin anatomisini anlamamızı ilerletmek ve SACD (omuriliğin subakut kombine dejenerasyonu) gibi özel durumları tanımlamak için bilimsel araştırma tutkusunu kullandı.

İngiliz Mirası Blue Plaques Tarihçisi Dr Rebecca Preston şunları söyledi: “Son derece yetenekli bir doktor olan JS Risien Russell, sinir sistemi ve zihinsel sağlık sorunlarının birçok koşulu hakkındaki anlayışımızı ilerletti”.Kendisini yaklaşık 40 yıldır yaşadığı ve çalıştığı binada mavi bir plaketle tanımaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Wimpole Caddesi’ndeki muayenehanesinde çalışırken, Dr Risien Russell zihinsel bozukluklar konusunda uzmanlaştı ve kaşif Sir Henry Stanley ve romancı Bayan Humphrey Ward gibi ünlü müşterileri tedavi etti.

Ve 1908 ve 1918 arasında, mermi şokuna özel bir ilgi duyduğu Kraliyet Ordusu Tabip Birliklerinde yüzbaşı olarak görev yaptı.

Dr Risien Russell, akıl hastalıkları için insanları kurumların sınırları dışında tedavi etme konusunda güçlü fikirlere sahipti ve 1920’lerde Ulusal Delilik Yasası Reformu Derneği’ne başkanlık etti. Ve 1924’te kimsenin “kesinlikle aklı başında” olmadığını açıklaması tartışma yarattı.

Kariyerinin sonlarına doğru Dr Risien Russell, akıl sağlığı bilgisini Yüksek Mahkemede psikiyatrik konularda uzman tanık olarak hareket etmek için kullandı ve özellikle belirsiz veya zor davalar için bir akıl uzmanı olarak saygı gördü.

Dr Risien Russell, muayene odasında, randevular arasında, 75 yaşında aniden öldüğünde, yaşamının sonuna kadar kendini işine adamıştı.

Windrush Vakfı CBE Direktörü Arthur Torrington şunları söyledi: “Plak, Kanadalı bir doktor olan Dr John Hnderson tarafından benden destekleyici bilgilerle aday gösterilmesinin doğrudan bir sonucudur”.”Hepimiz Dr Russell’ın Britanya’ya yaptığı katkının bir İngiliz Mirası mavi plaketini hak ettiğini hissettik ve İngiliz Mirası’nı Dr James Samuel Risien Russell’ı tanımalarından dolayı alkışlıyoruz.”

Londra çapındaki mavi plaket planı 150 yıldır yürütülüyor.

norocermedya

Araç çubuğuna atla