Türkiye’de Binlerce Sağlık Çalışanı Unutuldu. Aşı Olamıyorlar.

Türkiye’de Binlerce Sağlık Çalışanı Unutuldu. Aşı Olamıyorlar.

Aylar önce başlayan korona virüs aşısı hemen hemen toplumun bütün kesimlerinden, farklı meslek gruplarından insanlara uygulanmaya başlandı.

Kesintisiz sağlık hizmetinin önemli olduğu bir dönemde günlerce emek, çaba ve yorgunluğu normal koşullarda da göğüsleyen tıbbi cihaz ve medikal firma çalışanları Corona virüs sürecinde yok sayıldıklarını düşünüyorlar.

“Günlerce sağlık çalışanları alkışlandı üzerimize alınamadık”

Bizlere ulaşan medikal firma çalışanlarının ifadeleri şöyle; “Bizler işimiz gereği hastanenin her alanına girip çıkıyoruz. Ameliyata da giriyoruz, servis ve yoğun bakımlarda ve hatta covid bölümlerinde de çalışıyoruz. Sokağa çıkma yasağında ameliyata giderken kurum kartım olmadığı için ceza yedim, özel şirketlerde çalıştığımız için sigortamız farklı departmanlarda yatırılıyor, benim girişim satış pazarlama elemanı olarak yaptırılmış olduğu için ispat edemedim ve ceza yazdılar. Meslek kodu medikal eczacılık yazılı olan arkadaşlara da aşı yapılmadı.Günlerce sağlık çalışanları alkışlandı üzerimize alınamadık” dedi.

Bir başka medikal firma çalışanı ise; Özellikle her hastanede çalışıyoruz ve ofislerimiz olsa da mesaiyi hastanede başlatıp hastanede bitiriyoruz. Üstelik bir kaç kişiden ibaret değil binlerce kişiyiz. Diğer yandan aşı yapılmış diğer sağlık çalışanlarıyla yanyana çalıştığımız için o yapılan iki doz aşının koruyucu bir etkisi de olmuyor ne yazık ki” dedi. Diğer yandan sağlık bakanlığı tarafından ödeme alamadıklarını, aylarca süren maaş kesintileri yüzünden borç cıkmazına girdiklerini çalışan veya patron ayırımı olmaksızın herkes zor durumda hem maddi olarak hem de manevi olarak güçsüz bırakıldık, hem paramızı alamıyoruz hem de aşı olamıyoruz denildi.

norocermedya

Araç çubuğuna atla