Vegan, Vejetaryen beslenenler daha uzun mu yaşıyor?

Vegan, Vejetaryen beslenenler daha uzun mu yaşıyor?

Vegan beslenmeyi denemek istiyor ancak tüm hayvansal ürünleri bırakmayı hayal edemiyorsanız, son iki bulguyu göz önünde bulundurun.

The BMJ tarafından 22 Temmuz 2020’de çevrimiçi olarak yayınlanan biri, Harvard ve Tahran Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan geliyor. Üç buçuk yıldan otuz yıla kadar değişen takip süreleri ile 715.000’den fazla insanı içeren protein alımı hakkında 32 çalışmayı analiz ettiler. 

Birden fazla çalışmadan elde edilen verileri birleştiren araştırmacılar, bitki proteini (fasulye, fındık ve kepekli tahıllar gibi) şeklinde toplam kaloriden %3 daha fazla almanın insanların erken ölüm riskini %5 oranında azalttığını hesapladılar. 

JAMA Internal Medicine tarafından 13 Temmuz 2020’de çevrimiçi yayınlanan başka bir çalışma, diyet ve yaşam tarzı bilgilerini 16 yıl önce (50 ila 71 yaşlarındayken) bildiren 416.000’den fazla kişinin hayatta kalma oranlarına baktı. Bu çalışmada, kalori alımının sadece %3’ünü hayvansal proteinden (et, kümes hayvanları, balık veya süt ürünleri) bitki proteinine kaydırmak, hem erkekler hem de kadınlar için o dönemde herhangi bir nedenden ölümde %10’luk bir azalmaya karşılık geldi. Özellikle yumurta ve kırmızı etin bitkisel proteinlerle değiştirilmesi, özellikle yumurta ve kırmızı et alımı yüksek kişilerde ölüm riskini erkeklerde %24 ve kadınlarda %21 oranında azaltıyor gibi görünüyor. 

Yeni bulgular, bitki bazlı proteinleri tercih etmenin yaşamınıza yıllar katacağını kanıtlamıyor, ancak diğer birçok çalışma, yüksek miktarda kırmızı ve işlenmiş et alımını daha kısa ömürle ilişkilendirdi.

norocermedya

Araç çubuğuna atla