13 yıl boyunca beyninin bir kısmını kaybettiğini bilmiyordu.

13 yıl boyunca beyninin bir kısmını kaybettiğini bilmiyordu.
Resimde, Daniel Carr’ın yaralı beyninin (solda) tipik bir beyne kıyasla, doktor-bilim adamı Nico Dosenbach, MD, PhD (sağda) ile karşılaştırıldığında yüksek doğrulukta bir görüntüsü var. Carr’ın beynindeki karanlık alanlar, sağ ve sol hemisferlerdeki parietal ve frontal kortekste önemli doku kaybını yansıtır. Hasara rağmen, Carr oldukça normal bir hayat yaşadı. Davası, beynin, özellikle de yaşamın erken dönemlerinde, kendini yeniden kurma konusundaki olağanüstü esnekliğine dikkat çekiyor. (Resim: Dosenbach laboratuvarı)

İlk ipuçlarından biri beyzbol sahasında meydana geldi. Yedinci sınıf erkek çocuklarının St. Louis banliyösündeki rekabetçi takımının koçu, Daniel’in dış sahada etkili olsa da sıra dışı taktiğini fark etti. Daniel eldivenini sağ eline taktı. Ama top ona doğru yönelirse eldivenini çıkarır, topu iki eliyle yakalar, sol eliyle topu fırlatır ve sonra eldiveni sağ eline geri koyar.

Kellie Carr, koçun “Size oğlunuz hakkında bir şey söyleyeyim,” dediğini hatırladı. Daniel, topu geleneksel şekilde yapan çoğu çocuktan daha hızlı yakalayıp fırlatabiliyor. En inanılmaz sol ele sahip. Hiç böyle bir şey görmedim. “

Bu konuşmadan kısa bir süre sonra Kellie Carr, oğlunun diğer fiziksel tuhaflıklarını hatırlamaya başladı. Kız kardeşi, Daniel’in sağ elini kullanmaya çalışırken bazen beceriksiz olduğunu fark etmişti. Daha geriye doğru Kellie Carr, Daniel bir yaşındayken nasıl dengesiz yürüdüğünü, sol tarafına doğru yürüdüğünü hatırladı; geçici hale geldi ve kısa sürede unutuldu. Ayrıca Daniel her zaman solak olmuştu. Bu, bebekken belli oldu, oysa çoğu çocuk için el hakimiyeti 2 veya 3 yaşlarında ortaya çıkıyor.

Kellie Carr, cevaplar ararken oğlunu bir çocuk doktoruna, bir ortopediste ve bir fizyoterapiste götürdü. Ama kimse bunu anlamadı.

Hiç kimse, 2012 sonbaharına kadar, Carr’ların “Dr. St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde “Nico”. Kellie Carr’ın çenesini düşüren ve kalp atışı yapan bir ön teşhis koydu.

“Daha fazla test yapmam gerekiyor, ama bence Daniel bebekken felç geçirdi,” diye resmen Nico Dosenbach olarak bilinen Dr. Nico,  ona söylediğini hatırladı.

“Bir inme?” Kellie Carr çığlık attı.

Gerçekten.

Beyne giden kan akışı durduğunda, dokuları gerekli oksijen ve besinlerden mahrum bırakan bir felç meydana gelir. St. Louis Çocuk Hastanesinde hastaları tedavi eden nöroloji doçenti Dosenbach, küçük felçlerin bebeklerde genellikle fark edilmediğini açıkladı. Bununla birlikte, bir inme teşhisini doğrulamak için Dosenbach, nörogörüntüleme de dahil olmak üzere daha kapsamlı bir fizik muayene yaptı.

Aynı zamanda mesleki terapi, pediatri, radyoloji ve biyomedikal mühendisliği doçenti Dosenbach, “Ölmemiş veya aşırı fiziksel ve zihinsel engelli bir çocukta gördüğüm en büyük felçti” dedi. “Ve yine de 22 yaşında olan Daniel oldukça normal bir hayat yaşadı. Davası, beynin, özellikle de yaşamın erken dönemlerinde, kendini yeniden kurma konusundaki olağanüstü esnekliğine dikkat çekiyor. Daniel’in beyninin daha fazla araştırmayı haklı çıkardığını biliyordum. “

Araştırma, 17 Mart’ta The Lancet Neurology’de yayınlanan bir vaka çalışmasıyla sonuçlandı.

Daniel’in MRI taramaları, bebekken beyninin her iki tarafını da büyük bir felçle yaraladığını ortaya çıkardı. Dahası, karanlık alanlar serebral korteksin bölümlerini, beynin en dış katmanını ve düşünce, duygu, hafıza ve üst düzey işlevler için merkezi bir merkeze yayıldı. Bu karanlık noktalar, beyin dokusunda önemli bir kayıp olduğunu gösteriyordu, ancak Daniel’in bilişsel, hafıza veya duygusal sorunları yokmuş gibi görünüyordu.

Daniel’in beyninin kuşbakışı görünümü, motor korteksin her iki beyin yarım küresinde de hareket ve denge gibi becerileri etkileyen asimetrik kayıp olduğunu gösterdi.

Bir kişinin beyninin sağ tarafı, bir kişinin sol tarafındaki hareketi kontrol eder ve bunun tersi de geçerlidir. Çoğu vuruş bir tarafı hedef alır. Ancak iki taraflı bir inme her iki tarafa da zarar verdiği için etkiler daha ciddi olabilir.

Dosenbach, “Daniel’in yaralarının boyutu, yaşamla uyumlu olanın sınırında olabilir” dedi.

Doğrulanmış bir inme teşhisi ile Dosenbach, bir dizi motor ve nörodavranış testi ve ek nörogörüntülemeyi içerecek araştırmalar için, o zamanlar 13 yaşında olan Daniel’i ve annesinin rızasıyla işe aldı.

Araştırmanın kendisi altı yıl sürdü. Dosenbach, Daniel’la ilk tanıştığında bir sakindi ve küçük araştırmacıların karşılaştığı finansman ve zaman gibi birçok yaygın engelle karşılaştı. Ancak en büyük engel, kapsamlı nörogörüntüleme verilerini analiz etmek için özel becerilere sahip birini bulmaktı. Neyse ki, şu anda Barnes-Jewish Hastanesi’nde dördüncü sınıf psikiyatri asistanı olan Timothy Laumann, MD, PhD, uzmanlığa sahipti.

Dosenbach ve Laumann, nörogörüntülemeye başlamadan önce, Daniel’in tıbbi geçmişini incelediler, geçmiş doktor notlarını, kan çalışmalarını ve teşhis testleri ve tedavileri gözden geçirdiler.

Doktor-bilim adamları, Daniel’in yeni doğmuş bir bebek olarak üç hafta süren bir enfeksiyon kaptığını belirttiler. Doktorlar, bir çeşit virüs olduğuna inanıyordu. Daniel, sıkıntılı nefes alma, yetersiz beslenme, kusma, ishal ve sürekli uyuşukluk dönemleri yaşadı.

Daniel yaklaşık bir hafta, IV sıvıları ve kan nakli aldığı bir yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kaldı. Bununla birlikte, teşhis testleri felç olduğunu gösterecek hiçbir şey göstermedi. Sonunda Daniel sağlığına kavuştu, eve gitti ve başka ciddi bir problem yaşamadı.

Dosenbach, “Pediatrik felç geçirme riski tıbbi bir sorunla, özellikle de yenidoğan döneminde bir enfeksiyonla büyük ölçüde artar” dedi. Ancak, genellikle felç olduğuna dair daha belirgin işaretler vardır. Kimsenin bundan nasıl şüphelendiğini anlayabiliyorum. “

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, 4.000 yenidoğandan biri felç geçiriyor. Dosenbach, hayatta kalan bebeklerin yaklaşık dörtte birinin sağlıklı motor ve bilişsel işlevlere sahip olmasıyla sağlık sonuçlarının değiştiğini söyledi.

“Beyin, erken çocukluk döneminde devam eden felçleri daha hızlı ve tam olarak telafi edebilir” dedi. Buna karşılık, yetişkinlerdeki büyük felçler genellikle çok az iyileşme şansı ile ölüme veya ciddi fonksiyonel bozukluğa neden olur. Ancak, bunun arkasındaki mekanik daha yeni anlaşılmaya başlıyor. “

Dosenbach ve Laumann, bir dizi nörodavranışsal testten sonra daha fazlasının ortaya çıkabileceğini düşündüler. Ama hepsi için Daniel normal aralıkta gol attı. Motor becerilerinin bir değerlendirmesi, sağ üst ekstremitede, sol üst ekstremiteye göre güç, hız ve el becerisinde bir eksiklik olduğunu ortaya koydu. Ancak, diğer her şey gelişimsel olarak tipikti.

Daniel beyninin anatomisini ve patolojisini incelemek için yapısal MRI çekildi. Dosenbach ve Laumann, Daniel’in beyninin kendini nasıl yeniden düzenlediğini anlamak için hassas fonksiyonel MRI haritalaması da kullandı.

Bu tür haritalama, bir kişinin beyninin benzersiz karmaşıklıklarını gösteren yüksek kaliteli, ayrıntılı anlık görüntüler toplamak için tekrarlanan nörogörüntüleme oturumlarını gerektirir. Taramalar, belirli bilişsel aktiviteler sırasında ve beynin aktif olarak görevlerle meşgul olmadığı zamanlarda Daniel’in beynini ölçtü.

Daniel beyninin taranması için yaklaşık 30 saat harcadı.

Daniel’in beyin görüntüleme verileri, kendi beynini yüzlerce kez taradıktan sonra toplanan verilerle ilgili çok sayıda yüksek profilli çalışma yayınlayan Dosenbach da dahil olmak üzere diğer genç yetişkinlerin bireysel taramalarından elde edilen benzer verilerle karşılaştırıldı.

Laumann, MRI verilerinin analizine atıfta bulunarak, “Daniel’in beyin yapısının bir kısmı gitti,” dedi. “Korteksinin neredeyse dörtte birini kaybetti.”

Daniel’in beynindeki ölü doku, beyin için tampon görevi gören ve aynı zamanda besinleri dokuya dolaştırıp atık ürünleri uzaklaştıran, beyin için bir tampon görevi gören bir sıvı olan beyin omurilik sıvısı ile dolu oyuklar oluşturur.

Nöronlar, beyin fonksiyonlarını korumak için yeniden bağlandı. Bağlantılar, korunmuş doku adaları boyunca ortaya çıktı, motor ve bilişsel işlevleri canlandırdı. Sağlıklı dokulara yakın mahallelerde bağlantılar yeniden başladı.

Dosenbach, “Bulgularımız, beynin beyninin her iki tarafını da etkileyen büyük bir felç nedeniyle hasar gören fonksiyonları yeniden düzenleme ve kurtarma konusundaki kararlılığını gösteriyor” dedi. “Doku kaybına göre işlevsel yeniden eşlemeyle ilgili gelecekteki çalışmalar ek bilgiler sağlayabilir. Sonuçlarımız, sonuçlardaki değişkenliğin bir bireyin beynine özgü belirli özelliklere bağlı olma olasılığını artırıyor. “

Daniel’in vakası, aynı zamanda, erken dönem felçlerde doğru prognozların zorluklarının da altını çiziyor. Daniel’in beyin hasarları bebekken tespit edilmiş olsaydı, ailesine muhtemelen ciddi gelişimsel ve bilişsel gecikmeler beklemesi söylenirdi. Tipik bir okula gitmemiş olabilir. Spor yapmamış olabilir. “

Sağ elini sınırlı kullanmasına rağmen, Daniel mahallesindeki okullara gitti, arkadaşlarıyla takıldı ve anaokulundan liseye kadar beyzbol, futbol ve futbol oynadı. Teknik bir üniversiteden bir önlisans derecesi aldı ve haftanın beş günü kamyonlar için dizel pompalarını yeniden inşa etmek için çalışıyor.

Kellie Carr, Felç beni hala şok ediyor, dedi. “Nasıl bilemezdim? Ama geriye dönüp baktığımda, belki böylesi daha iyi. Daniel’e bebeklik etmiş ve normal bir çocuk olmasına izin vermekten korkmuş olabilirim. Belki onun için en iyi şey normal yaşamaktı. “

Daniel kabul etti: “Her gün sağ elimi düşünüyorum çünkü beyzbol eldiveni ile yaptığım gibi düzgün kullanamamanın nasıl telafi edileceğini anlamak için sürekli olarak beş adım ileriyi düşünmek zorundayım. Ama istediğim son şey, insanların bende bir sorun varmış gibi davranması. İyiyim.”

Etiketler

norocermedya

Araç çubuğuna atla