Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

Beyin, sinir ve omurga cerrahisi Op.Dr. İsmail Bozkurt https://www.instagram.com/p/CRyu3nAlvTh/?utm_medium=copy_link  sosyal medya hesabı üzerinden beyin tümörleri ve belirtilerine dikkat çekti!

Beyin tümörleri; kafatası içindeki beyin dokusu, beyincik, damarlar, beyin zarları gibi yapıları oluşturan hücrelerin normal yapılarının bozularak, kontrolsüz olarak büyümesiyle gelişiyor diyen Bozkurt devamında, ülkemizde ortalama olarak her yıl 15,000 kişi beyin tümörü tanısı alıyor. Uzun süreli ve şiddetli baş ağrıları, bulantı-kusma atakları, epileptik (sara) nöbetler, ani ya da yavaş gelişen görme-işitme kaybı gibi durumlar beyin tümörünün ilk belirtileri arasında yer alıyor.

Asıl beyin tümörleri çoğunlukla kötü huylu kanserler arasında sayılmaktadır. Ancak beyinde iyi huylu tümörler de vardır. Yalnız kafatası kapalı bir kutu olduğundan iç hacminin sabit olması nedeniyle, burada büyüyen bir tümör iyi huylu olsa dahi, beyin ve diğer yaşamsal dokulara yaptığı bası sonucu ölümcül ve sakatlık yaratıcı sonuçlar doğurabilir.

Belirtileri:

Baş ağrısı

Bulantı, kusma, bulanık görme, çift görme

Bayılma (Sara nöbetleri)

Denge ve yürüme bozuklukları

Unutkanlık, kişilik ve konuşma bozuklukları

Kol ve bacaklarda hissizlik ve güç kaybı

Açıklamanın devamında sayın Bozkurt Bu belirtileri sık sık yaşıyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı ihmal etmeyiniz, dedi.

norocermedya

Araç çubuğuna atla