Beyin tümörü, felç ve Covid/19 hastaları için sınırsız konuşma terapisi içeren mobil aplikasyon geliştirildi.

Beyin tümörü, felç ve Covid/19 hastaları için sınırsız konuşma terapisi içeren mobil aplikasyon geliştirildi.

UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü’nde geliştirilen ve felç geçiren kişilerin okuma yeteneğini geliştiren akıllı bir uygulama, yapıldı.

UCL’nin Queen Square Nöroloji Enstitüsü’ndeki Nöroterapötikler Grubu tarafından geliştirilen iReadMore, yazılı ve sözlü kelimeler ve resimler içeren oyunlaştırılmış bir terapi kullanarak mobil veya tablet tabanlı okuma terapisi sağlar ve kelime okuma hızını ve doğruluğunu artırmayı amaçlar.

İnme hastaları, belirgin bir iyileşme görmek için tipik olarak yaklaşık 100 saatlik Konuşma ve Dil Terapisine (SaLT) ihtiyaç duyar, NHS tedavisi zaten bundan önemli ölçüde daha azdır ve pandemi nedeniyle NHS hükümleri* daha da sınırlandırılmıştır.
iReadMore uygulaması, Londra, Queen Square Ulusal Nöroloji ve Sinirbilim Hastanesinde (NHNN) Covid kaynaklı felç olanlar da dahil olmak üzere inme hastalarının hastanede ve evde rehabilite olurken sınırsız saat SaLT almalarını sağladı.
Ayrıca uygulama, belirli demans türleri de dahil olmak üzere okuma bozukluklarına neden olan diğer nörolojik tanıları olan hastalar tarafından kullanılabilir.
Uygulamaya mümkün olduğunca çok kişinin erişmesini sağlamak için UCL, şimdi Apple App ve Google Play mağazalarına iReadMore’u ekleyerek onu android ve elma akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için herkese açık hale getirdi**.
İki hasta vaka çalışması
64 yaşındaki Paul Mylrea, Mart 2020’de Covid’e sahipti ve hastanede kaldığı süre boyunca, koronavirüs enfeksiyonunun neden olduğu iki COVID sonrası felç geçirdi ve NHNN’de uzman bakımı için transfer edildi.
Felçler, Paul’ün alexia adı verilen ve yavaş ve zahmetli okumaya neden olan bir okuma bozukluğu geliştirmesine neden oldu. Evde iyileşirken okuma hızını ve doğruluğunu artırmak için iReadMore terapi uygulamasını kullanıyor.
“iReadMore uygulaması benim için bir lütuf oldu. Hastalığım geçen yıl Mart ayında Covid’e yakalandıktan ve ardından birden fazla felç geçirdikten sonra tüm karantina dönemini kapsadı” dedi.
“UCLH’nin inme rehabilitasyonuna yenilikçi yaklaşımı olmasaydı, muhtemelen hala yardım bekliyor olurdum.”
“iReadMore uygulaması evde ve kendi hızımda iyileşme sürecim üzerinde çalışmama izin verdi. Dijital teslimatın kullanımı, kolay ve eğlenceli hale getiriyor.”
“iReadMore’un hem NHS üzerindeki yükü azaltacağına hem de daha fazla insana yardım edilmesini sağlayacağına inanıyorum.”
70 yaşındaki Peter McGriskin, Haziran 2012’de konuşmasını etkileyen bir felç geçirdi ve beş aydır iReadMore uygulamasını kullanıyor.
Karısı Carol, rehabilitasyonu sırasında ona destek oldu ve Peter’ın karantina sırasında evde bağımsız olarak iReadMore’u kullanmasından bahsetti.
“Bence iReadMore iyi çünkü Peter’a kendisi için, tamamlayabileceği ve kontrol edebileceği bir şey veriyor ve bence bu onun kendine olan güvenini büyük ölçüde artırıyor” dedi.
“Özellikle karantina sırasında, hepsinden bir miktar ikincil hasar oldu ve Peter’ın güveninin düştüğünü biliyorum, ancak uygulamayı yaparak olumlu geribildirim alıyor ve bir seviyenin sonunda, ‘hayır’ dediğini duyardım. !’ her şey yoluna girdiğinde.”
“Dokuz yıl boyunca neredeyse her gün evde konuşma terapisi yaptıktan sonra bile, uygulamanın olumlu bir yanıt ve devam etme isteği uyandırması iyi – ona umut veriyor.”
iReadMore, edinilmiş okuma bozukluğu (aleksi) veya felç, beyin hasarı veya bunama nedeniyle afazisi olan kişiler için ve bu kişilerle birlikte tasarlanmıştır. Her iki durum da konuşmayı ve anlamayı etkiler.
Uygulama, hem okuma doğruluğunu hem de hızı artırarak tek kelimelik okuma becerisini geliştirmeye yardımcı olur ve terapinin zorluğunu sinir bozucu hale gelecek kadar zor olmadan alakalı ve zorlu tutmak için terapinin zorluğunu her kullanıcının okuma yeteneklerine uyarlar. Bu aynı zamanda iReadMore’un farklı tip veya şiddette ya da okuma bozukluğu olan kişiler tarafından kullanılabileceği anlamına gelir.
Ayrıca kullanıcılara performansları hakkında anında geri bildirim sağlar ve sonuçların kullanıcılara kendi ilerlemelerini takip edebilmeleri ve motive kalabilmeleri için anlaşılması kolay grafiklerle geri gönderildiği düzenli okuma testleri vardır.
2018’de, iReadMore’un büyük bir randomize klinik denemesi***, dört haftalık eğitimden sonra kelime okuma doğruluğunda önemli gelişmeler gösterdi ve bu tedavi etkisi, katılımcılar terapiyi kullanmayı bıraktıktan 3 ay sonra hala mevcuttu.
Profesör Alex Leff, (UCL Bilişsel Sinirbilim Enstitüsü ve UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü), iReadMore’un geliştirilmesine yardımcı oldu.
“Okuma yeteneği, felç, beyin hasarı veya dil kaybına neden olan bunama hastalarında yaygın olarak etkilenir. Hayatta kalan beyin ağlarının okuma yeteneğini geliştirmek için yeniden eğitilebileceğini biliyoruz, ancak bu zaman ve çok sayıda özel uygulama gerektiriyor. iReadMore bunu sağlıyor” dedi.
“Uygulamanın mevcut sürümü hastalar tarafından geliştirildiğinden, daha fazla hastanın gerekli uygulama süresini kendi hızlarında ve denetim olmadan artırabilmesini sağlamalıdır.”
Profesör Nick Ward (UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü) ve NHNN’deki Danışman Nörolog, inme rehabilitasyonunda uzmandır ve Paul Mylrea’nın tedavisine yardımcı olmuştur.
“İnme sonrası rehabilitasyonun önemli olduğunu biliyoruz, ancak hastalar genellikle iyileşmelerini sürdürmek için yeterince almıyorlar. Rehberlik veya geri bildirim olmadan eğitimin sürdürülmesi zor olabilir ve bazen verimsiz olabilir” dedi.
“Hastalarımızın eğitimlerini olabildiğince uzun süre sürdürmeleri için teşvik edici ve zorlayıcı yollar yaratmaya çalışmalıyız ve iReadMore terapi uygulaması bunu yapmanın harika bir yolu.”
UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü’nde iReadMore üzerinde çalışan doktora öğrencisi Tom Langford şunları söyledi: “Uygulama, kullanıma sunulduğundan beri, Antarktika hariç her kıtada zaten indirildi!.
“Evde kullanılabilecek etkili terapi uygulamaları geliştirerek, dünya çapında yakınlarda inme rehabilitasyon hizmetleri olan veya olmayan çok daha fazla kişiye ulaşabiliyoruz.”
“Bu, birçok rehabilitasyon ve destek hizmetinin azaltıldığı veya ertelendiği pandemi sırasında özellikle önemliydi.”
* NHS, bazı hayır kurumları aracılığıyla veya özel olarak sağlanan yüz yüze terapi ile yaklaşık 12 saatlik SaLT sağlar.
** Uygulama mağazası aracılığıyla iReadMore uygulaması, 7 günlük ücretsiz denemenin ardından birincil ilerleyici afazisi (demansla ilgili bir durum) olan kişiler için ücretsiz olarak veya felçle ilgili afazisi olanlar için ayda 5 £ karşılığında kullanılabilir. T onun maliyet uygulaması işleyen tutmak için kapak yazılım bakımı ve kullanıcı desteği yardımcı olur. Herhangi bir ek gelir, gelecekte iReadMore uygulamasının güncellenmesi ve gelişmesi için harcanacaktır.

norocermedya

Araç çubuğuna atla