Covid-19 Aşı Bileşenlerinin Tam Listesi, Bakın Aşıların İçinde Neler Varmış?

Covid-19 Aşı Bileşenlerinin Tam Listesi, Bakın Aşıların İçinde Neler Varmış?

 

Bazı aşı bileşenlerinin uzun ve karmaşık isimleri olsa da birçoğu zaten günlük hayatımızın bir parçası. Bazıları yemeklerimizde bile var.

Son derece katı yasal gerekliliklere sahip klinik deneylerin COVID-19 aşılarının güvenliğini doğruladığını bilmek önemlidir. Bu, bileşenlerin kendilerinin güvenli olmasını sağlamayı içerir.

UC Health Pharmacy ekibi, Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson (Janssen) aşı bileşenlerinin bileşenlerini, bunların neden dahil edildiğini ve bunları başka nerede görebileceğinizi açıklıyor.

COVID-19 Aşılarında Bulunan Etken Maddeler
Haberci ribonükleik asit (mRNA)
Messenger ribonükleik asit veya mRNA, aşılardaki aktif bileşenlerdir – vücudunuzun bağışıklık geliştirmesine yardımcı olan şeydir.

mRNA, vücudumuzun gelecekte enfeksiyonla savaşmaya veya vücudumuzu korumaya yardımcı olmak için bir bağışıklık sistemi yanıtını tetikleyen viral proteini nasıl yaptığına ilişkin talimatları içeren genetik materyaldir.

Bu mRNA dizisindeki talimatlar, hücrelerimize bir “sivri protein” veya koronavirüsün dış duvarında bulunan bir protein yapmalarını söyler. Spike protein bir arabanın lastiği gibi olduğu ve tüm arabanın kendisi gibi olmadığı için COVID-19’u tek başına spike proteininden alamayız.

Ancak vücudumuz yine de spike proteini tanır ve gerçek virüsle karşılaşırsak COVID-19 ile savaşmak için özel olarak tasarlanmış antikorlar oluşturmaya başlar.

COVID-19 pandemisinden önce bilim adamları, bu tip aşıların gelecekte faydalı olacağı umuduyla onlarca yıldır mRNA aşıları üzerinde çalışıyorlardı. Sonra COVID-19 vurdu.

Nispeten uzun zaman alan bazı aşı türlerinin üretiminin aksine, mRNA aşılarının sadece korunmaları amaçlanan virüsün genomuna (genetik kod) ihtiyacı vardır.

Aşıdaki mRNA, vücudunuzdaki mRNA veya diğer genetik materyale müdahale edemez. Vücudunuzun oluşturduğu antikorlar, mRNA gittikten çok sonra (virüsle bu şekilde savaşırsınız) etrafta kalsa da, yaklaşık bir ila iki hafta içinde bozulmak üzere tasarlanmıştır.

SARS-CoV-2 başak proteinini eksprese eden adenovirüs tip 26
Johnson & Johnson aşısı, COVID-19’a karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturmak için yukarıda açıklanan mRNA’yı kullanmaz. Bunun yerine, vücuda COVID-19’un neye benzediğini göstermek için farklı bir virüs, bir adenovirüs (soğuk algınlığı) kullanır.

Adenovirüs, hastalığa neden olamayacak veya vücutta daha fazla virüs oluşturamayacak şekilde değiştirilir. COVID-19 başak proteini için insan hücrelerine genetik bilgi sağlamak üzere tasarlanmıştır.

MRNA aşılarına benzer şekilde, kendi vücudumuzun hücreleri daha sonra COVID-19 spike proteinini yapar ve gerçek virüsle karşılaşırsak, COVID-19 ile savaşmak için özel olarak tasarlanmış antikorlar oluşturmaya başlar.

lipidler
Biyoloji dersine geri dönerseniz, lipidlerin yağlı maddeler için bilimsel terim olduğunu hatırlayabilirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, lipidler katı ve sıvı yağlar. Brunch’ta yediğin o avokado tostu mu? İçinde lipitler vardı. Makarnanızdaki zeytinyağı mı? Lipitler.

Çoğu gıda, vücudun daha sonra enerji için depoladığı lipitleri içerir. Vücudumuzdaki hücrelerin zarları da lipit içerir. 

Aşılarda, lipidler hücreye taşınırken mRNA’yı çevreler ve korur.

Lipid bileşenlerinin adı
modern

SM-102.
Polietilen glikol (PEG) 2000 dimiristoil gliserol (DMG).
1,2-distearoil-sn-glisero-3-glisero-3-fosfokolin (DSPC).
Pfizer

(4-hidroksibütil)azandiil)bis(heksan-6, 1-diil)bis(2-heksildekanoat).
2 [(polietilen glikol)-2000]-N,N-ditetradesilasetamid.
1,2-Distearoil-sn-glisero-3-fosfokolin.
Herşey
Kolesterol.
Diğer kullanımlar
Polietilen glikol (PEG) petrolden elde edilir ve yaygın olarak müshillerde kullanılır. Ayrıca diğer ilaçlarda, cilt kremlerinde ve diş macunlarında aktif olmayan bir bileşen ve stabilizatör olarak kullanılır.

Kolesterol, tüm hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. Vücudun hücreler, vitaminler ve hormonlar yapmak için kolesterole ihtiyacı vardır.

Asit ve asit stabilizatörleri
Asitler her yerdedir. Lipid gibi asit de yediğimiz ve içtiğimiz birçok maddede bulunan bir moleküldür. Gıdalarda asitleri limon ve misket limonu gibi tadı ekşi olan her şeyle ilişkilendiririz.

Asitleri pH ölçeğiyle ilişkilendirebilirsiniz – pH ölçeğinde 7’den az olan herhangi bir madde asidiktir.

Asitler de insan vücudunda doğal olarak bulunur. Midemizdeki hidroklorik asit, sindirime yardımcı olur, protein yapmak için amino asitlere ihtiyaç vardır ve yağ asitleri vücudun dokularının büyümesine ve onarılmasına yardımcı olur.

COVID-19 aşılarında, asitler ve asit stabilizatörleri, atışın stabilitesini korumak için çalışır.

Asit/asit stabilizatör bileşen(ler)inin adı
modern

Trometamin (asit stabilizatörü).
Trometamin hidroklorür (asit stabilizatörü).
Asetik asit.
Johnson & Johnson (Janssen)

Sitrik asit monohidrat (asit stabilizatörü).
Trisodyum sitrat dihidrat (asit stabilizatörü).
Diğer kullanımlar
Tham markasıyla da bilinen trometamin enjeksiyonu, kanı ve idrarı daha az asidik hale getirerek metabolik asidozu tedavi etmek için enjeksiyon şeklinde kullanılabilir. 

Sirke asetik asitten yapılır. Asetik asit, şaraplarda, eskitilmiş peynirlerde ve portakal suyunda doğal olarak oluşan konsantrasyonlara sahip olabilir. Ayrıca bir gıda katkı maddesi/koruyucu olabilir ve vitaminler, antibiyotikler, hormonlar ve diğer organik kimyasalları yapmak için kullanılabilir.

tuzlar
Hepimiz tuzun ne olduğunu biliyoruz. Ama tuzun birçok biçimde geldiğini biliyor muydunuz?

Sofra tuzu (sodyum klorür) dediğimiz şey, aslında daha büyük bir tuz sınıfının (bir tür kimyasal bileşik) parçası olan bir mineraldir.

İnsan vücudu için tuz, sinir uyarılarını iletmeye yardımcı olan ve kaslarımızı besleyen hayati bir elektrolittir. Sağlığımız vücudumuzdaki doğru tuz ve sıvı dengesine bağlıdır.

Asitler ve asit stabilizatörleri gibi tuzlar da COVID-19 aşısının stabilitesini korumaya yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki asitliği dengelemeye yardımcı olurlar.

Tuz içerik(ler)inin adı
modern

Sodyum asetat.
Pfizer

Potasyum klorür.
Monobazik potasyum fosfat.
Sodyum klorit.
Dibazik sodyum fosfat dihidrat.
Johnson ve Johnson

Sodyum klorit.
Diğer kullanımlar
Sodyum asetat baharat olarak kullanılabilir ve genellikle gıdaların raf ömrünü uzatmak ve pH’ı dengelemek için kullanılır. Patates cipsine tuz ve sirke aroması vermek için yaygın olarak kullanılır. Sodyum asetat ayrıca intravenöz beslenme formülasyonları dahil olmak üzere birçok enjekte edilebilir ilaçta kullanılır.

Potasyum klorür, düşük potasyum seviyelerini önlemek veya tedavi etmek için tıbbi ortamda yaygın olarak enjeksiyon ve oral ilaç olarak kullanılır. Tuz yerine de kullanılabilir.

Monobazik potasyum fosfat, bir gıda katkı maddesi ve tamponlama maddesi (bir maddenin pH’ını ayarlayan) olarak kullanılabilir. Düşük fosfat seviyelerini tedavi etmek veya idrarı daha asidik hale getirmek (böbrek taşlarını önlemek için) için tıbbi bir ortamda da kullanılabilir.

Sodyum klorür, sofra tuzu dediğimiz kimyasal bileşiktir. Bir hastanede intravenöz olarak verilen en yaygın sıvılardan biridir. Ayrıca birçok nazal ve oftalmik (göz) ürünlerinde kullanılmaktadır. Düşük sodyum seviyelerini düzeltmek için, kistik fibroz için bir inhalasyon ürünü olarak, inhaleri seyreltmek için, genitoüriner irrigasyon ve daha fazlası olarak kullanılabilir.

Dibazik sodyum fosfat dihidrat, yoğunlaştırılmış süt, tatlılar ve puding gibi gıdalarda kullanılır. Ayrıca müshil olarak da kullanılabilir.

Şeker
Sükroz veya şeker, meyve ve sebzelerde bulunan bir karbonhidrattır. Bitkiler tarafından güneş ışığını enerjiye dönüştürme süreci olan fotosentez yoluyla üretilir.

Vücudumuz, yiyeceğimiz ve içeceğimizdeki şekeri enerjiye dönüştürür.

Sükroz, diğer bileşenler gibi aşının stabilitesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca molekülün şeklini korumasına ve yapıldıktan sonra aşının etkili kalmasına yardımcı olur.

Sükroz, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan tüm COVID-19 aşılarında bulunur. Herhangi bir bileşen adı altında listelenmemiştir.

Bildiğiniz gibi sakaroz, en sevdiğimiz tatlı ve ikramlarda kullandığımız bir mutfak kiler malzemesidir.

Diğer bileşenler
Lipitler ve tuzlar gibi, yukarıda listelenen kimyasal bileşiklerin kapsamına girmeyen, tümü Johnson & Johnson aşısında görünen birkaç başka bileşen daha vardır.

2-Hidroksipropil-β-siklodekstrin (HBCD)
2-Hidroksipropil-β-siklodekstrin (HBCD), aşının aktif bileşenlerinin enjeksiyon için kullanılan stabilize bir sıvı formda korunmasına yardımcı olan bir bileşiktir. HBCD glikoz ve nişasta içerir.

Enjekte edilen veya ağızdan alınan diğer ilaçlarda kullanıldığı gibi bazı kozmetiklerde de kullanılmaktadır.

Polisorbat-80 (Tween 80)
Polisorbat-80 (Tween 80) , aşıyı stabilize etmek ve emülsifiye etmek için kullanılır. ABD’de tetanoz aşıları, grip aşıları, menenjit aşıları ve yaygın olarak kullanılan çocukluk aşıları dahil olmak üzere diğer birçok aşıda kullanılmaktadır.

etanol
Etanol veya alkol, aşıdaki diğer bileşenlerin çözülmesine yardımcı olmak için bir çözücü olarak kullanılır.

Etanol, ağız gargarası ve öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları dahil olmak üzere birçok ilaç ve hijyen ürününde kullanılmaktadır.

Aynı zamanda alkollü içeceklerde bulunan aynı kimyasal bileşiktir.

İçindekiler ve Alerjik Reaksiyonlar Üzerine Bir Not
COVID-19 aşılarındaki herhangi bir bileşene alerjik reaksiyon göstermiş olanlar, hangisinin kendileri için güvenli olduğunu belirlemek için doktorlarına danışmalıdır.

norocermedya

Araç çubuğuna atla