Covid19 virüsünün en sık bildirilen sepmtomu “beyin sisi”

Covid19 virüsünün en sık bildirilen sepmtomu “beyin sisi”

Covid’den sonra ‘beyin sisi’ ve diğer nörolojik semptomlar aylarca sürebilir

Birçoğu günlük yaşamlarını etkileyen dört veya daha fazla kalıcı semptom yaşar.
Annals of Clinical and Translational Neurology’de Salı günü yayınlanan bir araştırmaya göre, devam eden ve bazı durumlarda zayıflatıcı düşünme sorunları, hastaneye kaldırılacak kadar hasta olmayan Covid-19 hastalarının büyük çoğunluğunu etkiliyor .

Chicago’daki Northwestern Medicine’den yapılan araştırma, semptomları en az altı hafta süren 100 Covid-19 “uzun taşıma” hastasının analizine dayanıyor. Hepsinin başlangıçta hafif bir hastalığı vardı: boğaz ağrısı, öksürük, düşük dereceli ateş.

Koronavirüs salgınının tam kapsamı

Ancak akut enfeksiyon temizlendikten sonra, yüzde 85’i günlük yaşamlarını etkileyen en az dört kalıcı nörolojik problem bildirdi .

Şimdiye kadar, en sık bildirilen semptom “beyin sisi ” idi ve katılımcıların yüzde 81’i hafıza ve düşünme ile ilgili devam eden sorunları bildirdi.

Yüzde altmış sekizi baş ağrısı olduğunu söyledi ve yarıdan fazlası tat ve koku kaybı, uyuşma veya karıncalanma ve kas ağrısı ile ilgili sorunları olduğunu söyledi.

Çoğu kadındı ve ortalama 43 yaşında. Daha az görülen semptomlar arasında baş dönmesi, bulanık görme ve kulak çınlaması vardı .

Belirtiler aylarca gelip geçme eğilimindeydi . Çoğu hasta zamanla iyileşir, ancak hepsi değil. Sadece yüzde 64’ü beş ay sonra kendilerini daha iyi hissettiğini söyledi, ancak büyük çoğunluğu hala “yoğun yorgunluk” bildirdi.

Northwestern Medicine’de nöro-enfeksiyöz hastalıklar ve küresel nöroloji bölümü başkanı ve çalışma yazarı Dr. Igor Koralnik, “hastaların ayrıca, hiç zatürre olmamalarına veya düşük oksijen seviyeleri nedeniyle hastaneye kaldırılmalarına rağmen bazı solunum problemleri yaşadıklarını” söyledi. Koralnik ayrıca tesisin Covid sonrası kliniğini de yönetiyor.

Covid-19 uzun süreli semptomlarından önce, ankete katılanların yüzde 42’si depresyon veya anksiyete bildirmişti ve yüzde 16’sı bir otoimmün hastalığı olduğunu bildirdi.

Koralnik, “Bu hastalar için en etkili müdahaleleri anlamak istiyoruz” dedi. “Bu hastaları yönetmenin ve tedavi etmenin en iyi yollarını bulmaya çalışıyoruz, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

haber: nbcnews.com/

norocermedya

Araç çubuğuna atla