Glioblastoma karmaşıklığının yeniden yapılandırılması, gelişim modelini ortaya çıkarır.

Glioblastoma karmaşıklığının yeniden yapılandırılması, gelişim modelini ortaya çıkarır.
Araştırmacılar ilk kez bir progenitör glioblastoma kök hücresi (GSC) olarak tanımladıkları şeyi keşfettiler - diğer tüm kanser hücrelerinin geliştiği bir hücre türü.  Progenitör GSC'lerden kaynaklanan kansere hücresel hiyerarşik bir organizasyon gösterdiler.

Çalışma, yeni tedavilere yanıt verebilecek hızla bölünen kanser kök hücrelerini tanımlıyor

Beyin kanserlerinin, her tümörde birden çok kanser hücresi türü bulunması nedeniyle tedavilere dirençli olduğu uzun zamandır düşünülüyordu. Yeni bir çalışma, kanser büyümesini yavaşlatmayı hedefleyebilecek tek bir kanser hücresi türünden kaynaklanan bir kanser hücresi hiyerarşisini ortaya çıkarıyor.

Araştırma, McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi’nin bir parçası olan McGill Üniversitesi Neuro’da (Montreal Nöroloji Enstitüsü ve Hastanesi) beyin cerrahı ve beyin kanseri araştırmacısı Dr. Kevin Petrecca tarafından yönetildi.

Şimdiye kadarki en büyük tek kanser hücresi RNA dizileme projesi olan çalışma, 55.000 glioblastoma hücresi ve 20.000 normal beyin hücresini içeriyordu. Ekip, her tümörde beş ana kanser hücresi türü olduğunu ve bu kanser hücresi türlerinin normal insan beynindeki hücre türlerine benzediğini buldu.

Araştırmacılar ilk kez bir progenitör glioblastoma kök hücresi (GSC) olarak tanımladıkları şeyi keşfettiler – diğer tüm kanser hücrelerinin geliştiği bir hücre türü. Progenitör GSC’lerden kaynaklanan kansere hücresel hiyerarşik bir organizasyon gösterdiler.

Ekip, progenitör GSC’lerin olgun kanser hücrelerinden çok daha fazla bölündüğünü ve toplam tümörün nispeten küçük bir oranını oluşturmalarına rağmen tümördeki bölünen hücrelerin büyük çoğunluğunu oluşturduğunu buldu. Hızla bölünen bu hücreler, hiyerarşide tespit edilebilen en erken kanser hücreleridir ve bu nedenle tedavi için umut verici bir hedef haline gelir.

Araştırmacılar, öncü GSC’lerde moleküler güvenlik açıklarını belirledikten sonra, bunları hedef aldı ve sonuç olarak progenitör GSC hayatta kalmasının ve çoğalmasının azaldığını buldu. Klinik öncesi hastalık modellerinde bu, tümör büyümesini azalttı ve hayatta kalma oranını artırdı.

Dr. Petrecca, “Çalışmamız, glioblastoma heterojenliğinin karmaşıklığını çözmek için uzun bir yol kat etti ve glioblastomun doğasını yeniden gözden geçirmek için yeni bir çerçeve sağladı,” diyor Dr. glioblastoma kök hücrelerinin tümördeki en hızlı bölünen kanser hücreleri olduğu dogması ve bu hücreleri hedeflemenin yeni yollarını belirledik. Hala yapılacak çok iş var. Bu kanser hücrelerinin kanser mikro ortamı ile nasıl etkileşime girdiğini anlamak bu hastalıkta tam olarak anlaşılmamıştır, ancak bu çalışma, glioblastomun tedavilerden önce nasıl ortaya çıktığını ve geliştiğini anlamaya başlamak için iyi bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet etmektedir. “

Nature Communications dergisinde 8 Temmuz 2020’de yayınlanan bu çalışma şu desteklerle gerçekleştirildi: A Brilliant Night, The Neuro’nun yıllık beyin kanseri bağış toplayıcısı; Kanada Kanser Derneği Araştırma Enstitüsü; Kanada Sağlık Araştırma Enstitüleri; Kanada Beyin Tümörü Vakfı, Fonds de Recherche du Québec – Santé; Beyin Konuları; Argento Ailesi; ve Trottier Aile Vakfı.

Nöro

Neuro – Montreal Nöroloji Enstitüsü ve Hastanesi – beyin araştırmaları ve gelişmiş hasta bakımı için dünya lideri bir destinasyondur. 1934’te ünlü beyin cerrahı Dr. Wilder Penfield tarafından kurulduğundan bu yana Neuro, Kanada’daki en büyük özel sinirbilim araştırma ve klinik merkezi ve dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi. Araştırma, hasta bakımı ve dünyanın önde gelen beyinlerinin eğitiminin kusursuz entegrasyonu, The Neuro’nun sinir sistemi bozukluklarının anlaşılması ve tedavisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olması için benzersiz bir konuma sahip olmasını sağlar. 2016 yılında Neuro, Tanenbaum Açık Bilim Enstitüsü’nü kurarak, Açık Bilim felsefesini tam olarak benimseyen dünyadaki ilk enstitü oldu. Montreal Nöroloji Enstitüsü, bir McGill Üniversitesi araştırma ve öğretim enstitüsüdür.

norocermedya

Araç çubuğuna atla