Subdural Hematom Nedir?

Subdural Hematom Nedir?

Subdural hematom, kafa travmasından sonra ortaya çıkan yaygın bir nörolojik durumdur. Beynin en dış kaplaması (dura) ile beynin kendisi arasında kan biriktiğinde ortaya çıkar.

SUBDURAL HEMATOM TÜRLERİ

Akut Subdural Hematom

Akut subdural hematomlar genellikle kafa travması nedeniyle oluşur. Acil tedavi gerektiren durumlarda, hastalar kafatasının bir kısmının çıkarıldığı, beynin en dış kaplamasının (dura) açıldığı ve akut subdural hematomun boşaltıldığı geleneksel cerrahiye tabi tutulur.

Bununla birlikte, çoğu vaka tedavi gerektirmez. Bunun yerine hastalar, çok disiplinli bir bakım ekibinin hematomu gözlemleyerek zamanla kötüleşmemesini ve hastanın tekrar ayağa kalkabilmesini sağlaması için hastaneye yatırılır. Bu tip subdural hematom tipik olarak birkaç hafta içinde kendi kendine geçer.

Kronik Subdural Hematom

Kronik (akut olmayan) bir subdural hematom, özellikle yaşlı erişkinlerde yaygın olarak karşılaşılan bir sorundur. Genellikle kaybolmayan akut subdural hematom nedeniyle oluşur. Kan, parçalanmak yerine, zarlar içinde suyu çeken ve sızan zarlar ve küçük kan damarları oluşturacaktır. Bu, kanın genişlemesine ve kendi kendine çözülmeyen jelatin benzeri bir madde oluşturmasına neden olur.

SUBDURAL HEMATOM BELİRTİLERİ

 

Akut ve kronik subdural hematomların en sık görülen semptomları şunlardır:

  • baş ağrısı,
  • bilinç bulanıklığı, konfüzyon,
  • davranış değişiklikleri,
  • baş dönmesi,
  • mide bulantısı ve kusma,
  • yorgunluk
  • vücudun bir tarafında zayıflık,
  • yürümede zorluk,
  • normal aktivitelere ilgisizlik ve
  • nöbetler.

Bu semptomlar kafa travmasından hemen sonra ortaya çıkabilir veya zamanla gelişebilir. Bazı insanlar birkaç hafta boyunca herhangi bir semptom yaşamazlar. Sıklıkla, kronik (akut olmayan) subdural hematomu olan hastalarda, geçmişte kafa travması yaşadıklarını bile hatırlamayabilirler.

 

AKUT VE KRONİK SUBDURAL HEMATOMLARIN TEŞHİSİ

Doktorlar bir hastanın subdural hematomu olabileceğinden şüphelendiğinde, kesin bir teşhis koymak için bilgisayarlı tomografi (BT) taraması kullanırlar. BT taraması, farklı açılardan alınan bir dizi X-ışını görüntüsünü birleştirir ve kemiklerin ve beyin dokusunun kesit görüntülerini (dilimlerini) oluşturmak için bilgisayar yazılımını kullanır.

Bir hastada tedavi gerektiren kronik (akut olmayan) bir subdural hematom olduğunda, beyin cerrahları hangi tedavi stratejisinin en etkili olacağını tahmin etmeye yardımcı olmak için sıklıkla manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanır. MRI, beyin dokularının ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. MRI kullanımı, beyin cerrahlarına, subdural hematomun uzun süreli tedavisine yol açması en muhtemel olan ve gelecekte geri dönme olasılığı en düşük olan tedaviyi önermelerine olanak tanır.

norocermedya

Araç çubuğuna atla